یکشنبه , 6 آذر 1401

اطلاعیه وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری از اثرات سوء گردوغبار

اطلاعیه وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری از اثرات سوء گردوغبار
این اطلاعیه می افزاید: اگر اتومبیل دارای سیستم تهویه مطبوع است آن را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار داده تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل کاهش یابد…

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی وقوع پدیده گرد و غبار در کشور، اطلاعیه ای در خصوص اقدامات احتیاطی در پیشگیری از اثرات سوء گرد و غبار بر سلامت افراد منتشر کرد.

در اطلاعیه وزارت بهداشت به هموطنان توصیه شده است که در هنگام بروز پدیده گرد و غبار از فعالیت در خارج از منزل دوری و در صورت ضرورت فعالیت در هوای آزاد، زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهند. بر اساس این اطلاعیه، از ورزش سنگین به ویژه در صورتی که دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید، خودداری کرده و هنگام حضور در منزل درها و پنجره‌ها را ببندید.
در این اطلاعیه به افرادی که دارای بیماری آسم یا نشانه‌هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه، خس‌خس کردن و درد قفسه سینه هستند، توصیه شده است تا برنامه درمانی خود را دنبال و در صورتی که نشانه‌ها و علایم برطرف نشد، با پزشک خود مشورت کنند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این اطلاعیه همچنین به تشریح چگونگی رعایت ایمنی در شرایط بروز پدیده گرد و غبار در هنگام رانندگی پرداخت. بر اساس این اطلاعیه، در زمان بروز پدیده گرد و غبار، میزان دید به سرعت کاهش می‌یابد، اگر هموطنان در چنین شرایطی در جاده هستند، آهسته‌تر رانندگی و در صورت لزوم با توجه کامل به علایم راهنمایی و رانندگی تا برطرف شدن شرایط حاد، اتومبیل خود را در نقطه امنی متوقف کنند.
این اطلاعیه می افزاید: اگر اتومبیل دارای سیستم تهویه مطبوع است آن را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار داده تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل کاهش یابد. در ادامه این اطلاعیه با یادآوری سایر اثرات جانبی پدیده گرد و غبار آمده است: برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آشامیدنی، استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی آماده مصرف ضروری و لازم است مواد غذایی قبل از نگهداری در یخچال از ذرات گرد وغبار زدوده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.