چهارشنبه , 16 آذر 1401

اسراري در مورد چربي و اضافه وزن

اسراري در مورد چربي و اضافه وزن
چربي کلمه اي است که اکثر ما نمي خواهيم حتي اسمش را بشنويم، به خصوص وقتي صحبت از بدن خودمان به ميان مي آيد. چربي ما را ياد هيکلي چاق، لباسهاي تنگ و زندگي نا متوازن مي اندازد. با وجود اينکه چربي نقش بسيار مهمي در بعضي از عمليات روزانه بدن دارد و هم جنبه هاي مثبت و هم منفي دارد.

اين کلمه ي چهار حرفي رازهايي در خود پنهان دارد که شما نمي دانيد…
1- سلول هاي چربي مي توانند شش برابر خود بزرگ شوند
وقتي بيش از مقداري که مي سوزانيد کالري مصرف مي کنيد، سلول هاي چربي شش برابر اندازه ي خود بزرگ مي شوند و شروع به زياد شدن مي کنند—از 40 بيليون گرفته و در بزرگسالان به 100 بيليون نيز مي رسد. همه سلول هاي چربي را در خود دارند. اين سلول ها قبل از تولد شروع به شکل گيري مي کنند. تقريباً در 16 سالگي، سلول هاي چربي بدن بالغ مي شوند و بعد از اين زمان شيوه ي زندگي و ژن ها در کاهش يا افزايش وزن تاثير مي گذارند.
سلول هاي چربي براي زنده ماندن ضروري هستند و به سيستم انرژي ذخيره ي بدن کمک مي کنند. چربي که فوراً به منظور سوخت استفاده نشود، براي استفاده هاي آتي ذخيره مي شود. به همين دليل، وقتي هر روز غذاهاي پر کالري مي خوريد، سلول هاي چربيتان بزرگتر و بيشتر مي شوند و باعث افزايش وزنتان مي شود.

2- سلول هاي چربي استروژن اضافي در خود پنهان مي کنند
حتي مقدار کمي اضافه وزن روي تعادل هورمون هايتان تاثير مي گذارد و به بيماريهاي مختلفي منجر مي شود. استروژن که هورموني مخصوص خانم هاست در خود چربي ذخيره مي کند و به ميزان بسيار کم اين هورمون در آقايان هم ديده شده است. اما زماني که وزن اضافه مي کنيد، ميزان استروزن در بدن بالا رفته و منجر به ساير بيماري ها مي شود.
اگر چه وجود هورمون استروژن در مردها نيز ضروري است چون تمايلات جنسي را کنترل کرده، عملکرد مغز را بالا مي برد و از قلب محافظت مي کند. زماني که ميزان اين هورمون در بدن بالا مي رود، ميزان تستوسترون کاهش مي يابد و بسياري از مردها در اين شرايط احساس خستگي کرده، عملکرد جنسيشان پايين مي آيد و در بعضي موارد باعث بزرگ تر شدن پروستات نيز مي شود. به عبارت ديگر بايد بگويم که افزايش ميزان استروژن در مردها هيچ عوارض جانبي خوبي ندارد.

3- اگر وزن زيادي کم کنيد، سلول هاي چربي در بدنتان کوچک و جمع مي شوند، اما از بين نمي روند
داشتن 100 بيليون سلول چربي به خاطر وزن زياد ترسناک به نظر مي رسد. خبر خوبي که مي توانم بدهم اين است که شما حتي بعد از اينکه سلول هاي چربي در بدنتان بزرگتر و بيشتر شده اند هنوز مي توانيد وزن کم کنيد. در واقع، وقتي وزن کم مي کنيد، سلول هاي چربيتان منقبض و کوچک مي شوند. اگرچه تعداد کليشان کم کم کاهش مي يابد، اين سلول ها از نظر متابوليسمي فعاليت کمتري پيدا مي کنند و در بدن باقي مي مانند و منتظر مي مانند تا شما دوباره به سمت غذاهي پر کالري برويد تا دوباره متورم شوند.

به اين معني است که بهتر است هميشه در وزني نرمال باقي بمانيد تا مداوماً کاهش يا افزايش وزن داشته باشيد. کسي که هميشه وزن نرمال خود را حفظ کرده است خيلي راحت تر مي تواند براي هميشه در آن وزن باقي بماند نسبت به کسي که سلول هاي چربيش بزرگتر و بيشتر شده است.
4- بافت هاي عصبي سلول هايي را جذب مي کنند که قابليت تورم داشته باشند
به غير از احساس بدي که خودتان وقتي اضافه وزن داريد حس مي کنيد، از نظر دروني نيز دچار مشکلات زيادي خواهيد شد.
بافت هاي چربي سلول هاي سيستم دفاعي بدن را که قابليت تورم دارند را جذب مي کند. بنابراين اگر اضافه وزن داريد، بدنتان شروع به واکنش دفاعي مي کند همانطور که در هنگام ابتلا به سرماخوردگي يا بيماري هاي ديگر اين کار را مي کند.
دليل تورم اين سلول ها مقابله با بيماري است. به همين دليل بدن شما به کالري هاي اضافه ي مصرفيتان به چشم يک تهديد و بيماري نگاه مي کند.
اما نگران نباشيد. نيازي نيست که خوردن غذاهاي مورد علاقه تان را به کل کنار بگذاريد. تحقيقات نشان مي دهد که کم کردن اضافه وزن حتي 10 درصد هم مي تواند به بهبود سلامتيتان و محدود کردن واکنش هاي سيستم دفاعي بدنتان کمک کند.
5. سلول هاي چربي در قسمت هاي مختلف بدن، متفاوت عمل مي کنند
مردها معمولاً در قسمت هاي مياني بدن وزن اضافه مي کنند. به همين دليل اگر وزن اضافه کنيد، بيشتر آن به سمت شکمتان خواهد رفت.
چاقي شکم توازن کلسترول را بر هم خواهد زد، چربي خون، قند خون و فشار خون را نيز بالا خواهد برد.
چربي هاي موجود در قسمت شکم معمولاً فعاليت بيشتري نسبت به چربي هاي ساير نقاط بدن دارند. اسيد چربي بيشتري توليد مي کنند که به ديابت، بيماري هاي قلبي و سرطان هاي بخصوص منجر مي شود. چربي هاي شکمي همچنين عملکرد کبد را نيز به خطر مي اندازند.

متاسفانه، هيچ راه طبيعي براي کاهش وزن موضعي نيست. بنابراين براي اين منظور بايد کل بدن را ورزش دهيد. معمولاً وزن اضافي در قسمت هاي مياني بدن بسيار سريعتر کاهش مي يابد.
6- اگر اصلاً چربي مصرف نکنيد، عملکرد بدنتان را مختل خواهيد کرد
اگر از مصرف چربي به طور کلي پرهيز کنيد، عملکرد طبيعي بدنتان را براي انتقال ويتامين ها و تنظيم ميزان کلسترول بدن مختل خواهيد کرد.
همانطور که قبلاً ذکر شد، وجود چربي ها براي حفظ عملکرد طبيعي بدن مثل جذب ويتامين ها و توليد انرژي مورد نياز و ضروري است. بدون ويتامين هاي محلول در چربي (A، D، E و K) بدن نمي تواند به راحتي کلسيم جذب کند، توليد هورمون ها مختل مي شود و مشکلات خوني نيز ايجاد مي شود.
کمبود ويتامين هاي محلول در چربي سلامتي بدن را دچار مشکلات جدي مثل شب کوري، نرمي استخوان، کم خوني و خونريزي داخلي خواهد کرد. و زماني که بدن نتواند به خوبي کلسيم جذب کند، استخوانها نيز ضعيف و شکننده خواهند شد.
7- کالري هاي چربي بايد 30 درصد کل کالري هاي مصرفي روزانه باشند
برخلاف همه ي مشکلاتي که گفته شد، چربي دشمن سلامتي شما نيست. مقدار معيني از چربي براي حفظ عملکرد طبيعي بدن مورد نياز است. چربي به جذب ويتامين هايي بخصوص کمک مي کند و بالاتر از همه انرژي مورد نياز روزانه بدن را تامين مي کند.
در هر برنامه ي غذايي خوب بايد حداکثر 30 درصد نيز چربي وجود داشته باشد. اما به ياد داشته باشيد که چربي دو برابر کربوهيدرات ها و پروتئين ها در خود کالري دارد. و چربي ها انواع مختلفي دارند که بعضي از آنها سالمتر هستند.
چربي اشباع شده که از گوشت قرمز و محصولات لبني به دست مي آيد، کلسترول را بالا مي برد و نسبت به چربي هاي اشباع نشده که از خشکبار، روغن زيتون و ماهي به دست مي آيد پرخطرتر است.

با چربي ها کنار بياييد
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
با وجود شهرت بدي که دارد، شما باز مي توانيد با چربي ها رابطه ي سالمي برقرار کرده و هميشه در وزني مناسب بمانيد. در اينجا به چند نکته اشاره مي کنيم:

سعي کنيد از چربي هاي سالم (روغن زيتون، خشکبار و روغن ماهي) استفاده کنيد و از استفاده ي چربي هاي زيان آور دوري کنيد.
سعي کنيد از محصولات حيواني (گوشت و لبنيات) به تعادل استفاده کنيد.
اگر ديديد که به خاطر زياد پشت ميز يا ماشين نشستن شکم آورده ايد، به باشگاه هاي ورزشي برويد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.