چهارشنبه , 10 خرداد 1402

استیون اسپیلبرگ را بیشتر بشناسید (+عکس)

دستان جادویی

در مورد سال تولد استیون اسپیلبرگ اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از منابع معتبر تاریخ تولد او را ۱۸ دسامبر ۱۹۴۶ ذکر کرده‌اند و شماری نیز سال ۱۹۴۷. اسپیلبرگ که در ژانرها‌یی بس متفاوت فیلم‌های موفق و پرفروشی ساخته، طى فعالیتش به‌عنوان کارگردان و تهیه‌کننده، به قله‌اى رسیده که بسیارى از همتایان در حسرت رسیدن به آن هستند.

قوه تخیل

اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۲ با فیلم جذاب و تماشایى E.T. میلیون‌ها نفر را به سینماها کشاند. این فیلم از لحاظ فروش مرز ۷۰۰ میلیون دلار را پشت سر گذاشت و رکوردى تازه به پا کرد. اسپیلبرگ در این اثر با سانتى‌مانتالیسم گرم و کودکانه‌ای کانون خانواده پسرى کوچک را که پدر ندارد، به کمک یک موجود عجیب و مهربان فضایى حفظ می‌کند.

مجموعه فیلم‌های ایندیانا جونز

اسپیلبرگ و هریسون فورد تا کنون در چندین فیلم با یکدیگر همکاری داشته‌اند، از جمله در مجموعه فیلم‌های «ایندیانا جونز». تصویری از اسپیلبرگ در کنار هریسون فورد و کیت کپشو در سال ۱۹۸۳ در فرودگاه هیترو، هنگام ورود به لندن.

عشق به سینما از دوران نوجوانی

اسپیلبرگ که در خانواده‌ای یهودى در شهر سینسیناتى در ایالت اوهایو به دنیا آمده، از همان دوران کودکى شیفته فیلم و فیلم‌سازى بود. او در سن ۱۱ سالگی نخستین فیلم آماتوری خود را ساخت. اسپیلبرگ در کنار ایمی ایروینگ در سال ۱۹۸۴.

علاقه به داستان‌های ماجراجویانه

اسیپلبرگ همواره علاقه‌ی خاصی به داستان‌های ماجراجویانه داشته است. مجموعه ماجراهای ایندیانا جونز چهار فیلم را در بر می‌گیرد که که نخستین قسمت آن در سال ۱۹۸۱ و چهارمین قسمت آن در سال ۲۰۰۸ به سینماها راه یافت. اسپیلبرگ در ژوئن سال ۱۹۸۴ به هنگام اکران افتتاحیه قسمت دوم این مجموعه در لندن در کنار کیت کپشو، کی هوی کوآن و جرج لوکاس که تهیه‌کننده‌ی این فیلم بود (از راست).

محروم از ورود به مدرسه فیلم‌سازی

اسپیلبرگ علیرغم قابلیت‌هایش در کار، دو بار کوشید وارد یکى از بزرگترین مدارس عالى فیلم‌سازى آمریکا شود، اما هر دو بار به علت نمره‌های نه چندان خوبى که در دوران مدرسه گرفته بود، ناکام ماند و در نهایت در رشته زبان و ادبیات انگلیسى تحصیل کرد. اگر چه او در دوران دانشگاه همیشه به عشق اصلى‌اش یعنى فیلم‌سازى وفادار بود.

برخورد شرق و غرب

در شصت و دومین مراسم اهدای جوایز اسکار در سال ۱۹۹۰، اسپیلبرگ و جرج لوکاس (چپ) اسکار افتخاری برای یک عمر فعالیت هنری را به آکیرا کوروساوا، اسطوره‌ی سینمای ژاپن اهدا کردند.

همکاران دیرینه

اسپییلبرگ و لوکاس هر یک بیشتر از آنکه یک هنرمند منفرد باشند، یک «کمپانى» یا «شرکت تولیدى» بزرگ هستند. اهمیت آنها در تهیه‌کنندگى نیز کمتر از فیلم‌سازى نیست. این دو ثروتمندترین فیلم‌سازان تمام تاریخ سینما به شمار می‌روند. اسپیلبرگ و لوکاس در مراسم اهدای جوایز اسکار در سال ۱۹۹۲.

«فهرست شیندلر»

در سال ۱۹۹۳ فیلم طولانى و سیاه و سفید «فهرست شیندلر» به روى پرده آمد که درباره نجات یک هزار و ۲۰۰ یهودى با کمک شخصى به نام «اسکار شیندلر» از اردوگاه مرگ نازی‌ها است. منتقدان فیلم از خلاقیت پخته اسپیلبرگ و اثرى روشنفکرانه و هیجان‌انگیز سخن گفتند.

کسب ۷ اسکار

«فهرست شیندلر» چندین جایزه معتبر را از آن خود کرد، از جمله جایزه اسکار براى بهترین فیلم و بهترین کارگردانى. این فیلم نامزد دریافت مجموعا ۱۲ جایزه اسکار شده بود که در پایان هفت جایزه نصیبش شد. اسپیبلرگ و “اسکارهایش” در کنار کلینت ایستوود در مراسم اهدای جوایز اسکار در سال ۱۹۹۴.

«اگه می‌تونی منو بگیر»

اسپیبلرگ در کنار لئوناردو دی‌کاپریو (راست) و تام هنکس در هنگام اکران افتتاحیه فیلم «اگه می‌تونی منو بگیر» در سال ۲۰۰۳.

مهمان همیشگی جشنواره‌ها

اسپیبلرگ با توجه به فعالیت‌های گسترده‌اش همواره در بسیاری از جشنواره‌های معتبر جهان حضور دارد. تصویری از در سال ۲۰۰۴ در جشنواره فیلم ونیز.

مردان بزرگ هالیوود

اسپیبلبرگ در حین صحبت با جرج لوکاس و در کنار مارتین اسکورسیزی و فرانسیس فورد کاپولا در هفتاد و نهمین مراسم جوایز اسکار در سال ۲۰۰۷.

کارگردان و ستاره‌اش

اسپیلبرگ و تام هنکس تا کنون در چند فیلم با یکدیگر همکاری داشته‌اند، از جمله در فیلم‌های «ترمینال» و «نجات سرباز رایان». اسپیلبرگ دومین جایزه اسکار بهترین کارگردانى را در سال ۱۹۹۹ براى فیلم «نجات سرباز رایان» دریافت کرد؛ فیلمى که روزنامه معتبر نیویورک تایمز از آن به عنوان بهترین فیلم جنگى دوران معاصر یاد می‌کند.

تحقق رویای دیرینه

یکی از آرزوهای بزرگ اسپیبلرگ که در نهایت پس از گذشت نزدیک به سه دهه به واقعیت پیوست، به پرده کشیدن ماجراهای تن‌تن و میلو، اثر هرژه بود که چندی پیش در قالب فیلمی سه بعدی به سینماها راه یافت.

خستگی‌ناپذیر

اسپیلبرگ علی‌رغم موفقیت‌هاى زیادى که تا به حال کسب کرده و رسیدن به بسیاری از رویاهایش، هنوز هم یکی از کارگردان‌های خستگی‌ناپذیر هالیوود است. او در گفت‌وگوهایش همچنان از ایده‌ها و سوژه‌هایى می‌گوید که در ذهن دارد و علاقمند به ساختن فیلمی در مورد آنهاست. اسپیلبرگ در کنار کوئنتین تارانتینو در سال ۲۰۱۰.

عشق داستان‌گویی

استیون اسپیلبرگ می‌گوید: «من عاشق این هستم که داستان تعریف کنم. اگر روزى نتوانم براى عموم این کار را بکنم، به فعالیتم پایان می‌دهم و دیگر فقط براى بچه‌هایم داستان تعریف می‌کنم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.