چهارشنبه , 16 آذر 1401

احمدی نژاد: زن های ایرانی پاک ترین زنها هستند

احمدی نژاد: زن های ایرانی پاک ترین زنها هستند
ارتباط ایران و عربستان به نفع کل جهان است
در نشست خبری رییس جمهور ، خبرنگار شبکه تلویزیونی الکوثر پرسید : ‌اظهارات پادشاه عربستان را مبنی بر اینکه به ضربه نظامی علیه ایران نیازی نیست ، چگونه ارزیابی می کنید؟

احمدی نژاد در پاسخ گفت :‌ رابطه ایران و عربستان گرچه دستخوش نوساناتی بوده اما رابطه ای مهم و ضروری است .
رئیس جمهور ارتباط ایران و عربستان را به نفع همه خواند و افزود: این ارتباط نه تنها به نفع منطقه و کل جهان اسلام ، بلکه به نفع کل عالم است .
وی با اشاره به اینکه ما هیچ نقطه اصلی کدورتی با هم نداریم ، گفت: البته دخالت های بیگانگان همیشه مشکلاتی ایجاد کرده است اما باید با هم باشیم و با هم کار کنیم و برادر و پشتیبان هم باشیم .
رئیس جمهور گفت : زمینه های همکاری و مشارکت میان ما بسیار فراوان و وجود اختلاف نظرها طبیعی است و با تکیه بر اشتراکات می توانیم خدماتی را به منطقه و جهان اسلام عرضه کنیم .
احمدی نژاد افزود : اگر ایران وعربستان کنار هم باشند غزه به سرعت آزاد می شود و حتی فلسطین هم آزاد خواهد شد و باورم این است که اشغال عراق و افغانستان هم به سرعت پایان خواهد یافت .
رئیس جمهور گفت : دشمنان ملت ها از فاصله میان آنها استفاده و طرح های استعماری خود را اجرا می کنند .
احمدی نژاد افزود : فکر می کنم وقت آن رسیده است که تجدید نظر کنیم و راه همکاری های گسترده را در پیش گیریم و فکر نمی کنم مانعی در این راه وجود داشته باشد .
رای ممتنع لبنان به قطعنامه ضد ایرانی
در ادامه ، خبرنگار المستقبل لبنان پرسید : رای ممتنع لبنان در خصوص قطعنامه اخیر سازمان ملل علیه ایران و همچنین پیروزی گروه 14 را در این کشور چگونه ارزیابی می کنید ؟
رئیس جمهور پاسخ داد : از استقرار وحدت ، همدلی و امنیت در لبنان حمایت و فکر می کنیم مردم لبنان به درجه ای از رشد سیاسی رسیده اند که خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند .
آقای احمدی نژاد ادامه داد : ما همیشه دخالت های بیگانه را در امور لبنان محکوم کرده ایم و اکنون هم محکوم می کنیم .
رئیس جمهور با اشاره به اینکه ارزش رای ممتنع لبنان به قطعنامه به اندازه رای منفی بود ، گفت : بالاخره ما می دانیم فشارهایی که دولت امریکا وارد می کند چقدر سنگین است بنابراین رای ممتنع لبنان برای ما ارزشمند است .
دانشگاه آزاد
در پایان این نشست خبری ، خبرنگار خبرگزاری شبستان ارزیابی رئیس جمهور را از حرکت های صورت گرفته برای وقف دانشگاه آزاد جویا شد که آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت : تاکید ما بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و فکر می کنم آن مصوبه گویا و به همه سوالات پاسخ داده است .
رئیس جمهور ادامه داد : گمان من این است که همه از قانون تبعیت خواهند کرد و مشکلی وجود نخواهد داشت .
آقای احمدی نژاد گفت: بحث ها در میان صاحبنظران و رسانه ها زیاد است و عیبی هم ندارد اما آنچه در عمل واقع می شود قانون است و قانون هم مسیر خود را به درستی طی می کند .

مذاکره ، پایان مرداد
رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبر درباره شرایط جدید ایران در گفتگو با گروه 1+5 گفت: گفتگوهای ایران با این گروه درباره مهمترین مسایل جهان مدت ها ادامه داشت تا به موضوع تبادل سوخت هسته ای رسید.

رئیس جمهور گفت: به رغم اینکه ما توان تولید سوخت20 درصد را داشتیم برای اینکه فضای جهانی به سمت تعامل و همکاری بیشتر ببریم ، تبادل سوخت را پذیرفتیم.
وی افزود: در مذاکرات ،کسانی که باید طبق قانون بدون هیچ شرطی سوخت20 درصد مورد نیاز رآکتورهای تحقیقاتی تولید دارو را تحویل می دادند ، شرط هایی گذاشتند که فراتر از یک تبادل هسته ای بود.
احمدی نژاد ادامه داد : آنان استقلال و حقوق قطعی ملت ایران را هدف قرار دادند و طبیعی بود که مذاکرات به نتیجه نرسد.
رئیس جمهور گفت: بعدها اوباما از رئیس جمهور برزیل و نخست وزیر ترکیه درخواست کرد به طور رسمی وارد شوند و زمینه گفتگو ها را فراهم کنند در حالی که آمریکا و متحدانشان مکرر به این دو شخصیت محترم می گفتند و اصرار داشتند القاء کنند که طرف ایرانی حاضر به گفتگو در فضایی عادلانه و منطقی نیست.
احمدی نژاد افزود : با این حال آنها به ایران آمدند و با چیزی مواجه شدند که عکس ادعای آنان و فضای ایران منطقی ، تعاملی و قانونمدار بود بر همین اساس بیانیه تهران تنظیم شد.
رئیس جمهور گفت: در واقع بیانیه تهران بر اساس درخواست اوباما از رئیس جمهور برزیل و نخست وزیر ترکیه تنظیم شد و بخشی از مذاکرات بود.
احمدی نژاد افزود: آنها که در برابر این حرکت منطقی حرفی برای گفتن نداشتند به رسم گذشته و بر اساس بداخلاقی های جاری مستکبران ، به جای استقبال از بیانیه تهران به سمت قطعنامه حرکت کردند و بعد از قطعنامه بلافاصله بیانیه دادند که ما می خواهیم گفتگو کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه بحث بیانیه تهران موضوعی جداگانه است و مسیر خود را طی می کند ، گفت: ما با 1+5 گفتگو می کنیم اما شرایط عوض شده است.
احمدی نژاد افزود : آنها می خواستند چماقی بلند کنند و با اخلاق استکباری خود در مذاکرات به قول خودشان دست بالا را داشته باشند ، در حالیکه ما مذاکره می کردیم و بیانیه تهران بخشی از مذاکره و بسیار موفق بود.
وی گفت: شما این جریان را به هم زدید به تصور اینکه منطق بیانیه تهران قوی است و شما حرفی ندارید بزنید و رفتید به نقطه تبعیض آمیز شورای امنیت پناه آوردید و قطعنامه صادر کردید که ما اسم آن را بداخلاقی می گذاریم.
رئیس جمهور تأکید کرد: چون بداخلاقی کردید اولاً‌ ما مذاکره را عقب می اندازیم و زمان مذاکره پایان مرداد و بعد از نیمه ماه مبارک رمضان خواهد بود.
وی گفت: این جریمه ای است برای اینکه مقداری ادب شوند و رسم گفتگو با ملت ها را یاد بگیرند.
رئیس جمهور گفت: آنها می خواهند با ما گفتگو کنند اما باید چند نکته را به وضوح برای ملت ها بیان کنند اولاً‌ اینکه نظرشان را درباره بمب اتمی رژیم صهیونیستی اعلام کنند که موافق این موضوع هستند یا مخالف؟
طرح عفاف و حجاب
خبرنگار روزنامه ایران هم در ادامه از رییس جمهور پرسید: آمارها نشان از افزایش 60 برابری اعتبار تخصیص داده شده به حوزه های علمیه است و عده ای در تلاشند اینگونه جوسازی کنند که دولت به مسائل دینی کم توجه است همچنین شما در گفتگوی اخیر تلویزیونی از روش های غلط و غیرقانونی برخورد با برخی از ناهنجاری های اجتماعی انتقاد کردید. این موضع، اتهام زدایی از چهره دین و نظام اسلامی است و با توجه به اینکه رویکرد ارزشی در مبانی دینی لحاظ شده و کرامت انسانی هم در آن دیده شده است چرا برخی به آن انتقاد دارند؟
احمدی نژاد در پاسخ گفت: بنده فکر می کنم این موضوع را باید از خود آنها بپرسید.
وی افزود: بنده توجه کردم و خوشبختانه در این مسائل اخیر تنها نکته ای که مورد ایراد قرار نگرفت ایراداتی بود که بنده وارد کردم.
احمدی نژاد گفت: بنده دو اقدام غیرقانونی را مورد سوال قرار دادم و گفتم اینها قانونی نیست و کسانی که در این باره اظهار نظر کردند ، مطلقاً به این نپرداختند و بحث های دیگری را مطرح کردند.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما اقدامات غیر قانونی را قبول نداریم افزود: دیدگاه های ما در حوزه فرهنگ روشن است و دولت ، دولتی فرهنگی است.
احمدی نژاد گفت: سرمایه گذاری های اصلی دولت در بخش فرهنگ است و در بخش های گوناگون فرهنگی حمایت های دولت ، فضا بازکردن های دولت و برداشتن موانع از طرف دولت بسیار بسیار گسترده است.
وی افزود: بنده فکر می کنم باید اخلاق ها را اصلاح کنیم ، ما یک ملت ایمانی هستیم و باید کار را با هم جلو ببریم.
احمدی نژاد گفت: معمولاً در حوزه زنان اظهارنظرها با تندی و افراط و تفریط همراه است.
رئیس جمهور افزود: ما اعتقاد داریم زن های ایرانی کرامت ، شخصیت و ادب اسلامی را خودشان انتخاب کردند.
وی گفت: زن های ما داوطلبانه در عرصه های انقلاب پیشتاز بودند و در دفاع مقدس نیز قطعاً نقش آنان بیش از مردها بوده است.
احمدی نژاد افزود: زن ها بودند که همه چیز خود اعم از فرزندان ، همسران ، برادران و عمرشان را فدا و بسیاری خانواده هایشان را برای انقلاب هدیه کردند و عنصر اصلی در تشویق ، تشجیع و پشتیبانی از دفاع مقدس بودند و تا امروز نیز این قشر مومن ، پاک و فرهیخته در عرصه های گوناگون انقلاب پیشتاز هستند.
رئیس جمهور گفت: بنده فکر می کنم وقتی درباره خانم ها می خواهیم صحبت کنیم و یا حتی درباره آقایان و یا جوانان باید توجه داشته باشیم که راجع به انسانها صحبت می کنیم ، انسانهایی که ایرانی ، دارای سابقه تمدنی و تمدن سازی و همچنین دارای سابقه فرهنگی و فرهنگ سازی هستند و امروز نیز پیشگام و پیشتاز در عرصه های انسانی و اخلاقی هستند.
وی با بیان اینکه ملت ایران پاک ترین ملتهاست افزود: زن های ایرانی پاک ترین زنها هستند.
احمدی نژاد گفت: اما بعضی جاها قانون باید اجرا شود و کسی حق ندارد از طرف خودش اقدام کند یا به دین نسبت دهد و این اشتباه است.
خبرنگار خبرگزاری مهر در ادامه نشست خبری از رئیس جمهورپرسید: طرح حجاب و عفاف مثل طرح دانشگاه آزاد از جمله مصوبات در شورای عالی انقلاب فرهنگی است ؟ چرا هم اکنون پس از گذشت 5 سال هنوز ابلاغ و اجرایی نشده است؟.
احمدی نژاد گفت: همه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده است و هیچ مصوبه ابلاغ نشده ای نداریم و مصوبه هفته قبل ابلاغ شده است بنابراین چیزی برای ابلاغ وجود ندارد و امیدواریم که همه ابعاد گوناگون مورد توجه قرار گیرد و کار انجام شود.
نامه اوباما به ایران
آقای احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار مبنی بر اینکه رسانه های آمریکایی اخیراً خبر از ارسال نامه خصوصی اوباما به وی در مورد موافقت با روند غنی سازی در ایران سخن می گویند آیا شما تأیید می کنید؟ گفت: قبلاً هم چنین چیزهایی مطرح شده بود و موضوع جدیدی نیست.
خبرنگار روزنامه قدس هم در این نشست خبری از رئیس جمهور پرسید: در بیانیه تهران ، ساز و کاری تهیه شد که ظاهر آن مبادله سوخت بود اما در حقیقت این بیانیه کارکردهای دیگری هم داشت که اهمیت آن کمتر از مبادله سوخت نبود و این اهداف را توانستیم صد در صد در حاشیه بحث مبادله سوخت تحقق ببخشیم آیا برنامه ای برای توسعه این مدل داریم تا در سایر مسائل نیز از آنها استفاده کنیم و آیا وارد شدن کشورهای جدید در مذاکرات در همین راستاست.
رئیس جمهور گفت : برخی ها معتقدند و درست هم می گویند و اصرار دولت آمریکا در ارائه قطعنامه اخیر یک وجهش مقابله با حرکت برزیل و ترکیه بود.
احمدی نژاد افزود:آمریکایی ها می خواستند به دیگران بگویند که هیچ کاری خارج از اراده ما شدنی نیست.
رئیس جمهور گفت: اتفاقی که در تهران افتاد آغاز یک حرکت جدید است.
وی ادامه داد: با قطعنامه و چنگ و دندان نشان دادن ، این حرکت جدید متوقف نخواهد شد.
انحصار آگهی ها به روزنامه ایران
خبرنگار روزنامه ابتکار هم در این نشست خبری از رئیس جمهور پرسید: اخیرا یک بخشنامه ای از دولت مطرح شده است مبنی بر اینکه سازمانها و شرکتها اجازه ندارند غیر از روزنامه ایران به روزنامه دیگری اگهی بدهند به نظر شما این مسئله سبب رکود مطلق در فعالیت روزنامه ها و نشریات نمی شود .
رئیس جمهور از این خبرنگار پرسید مگر همه نشریات به اگهی های دولت وابسته اند ؟ آیا به نشریات اسیب وارد شده است؟
اقای احمدی نژاد گفت : حتما نباید به هیچ نشریه ای اسیبی وارد شود و دولت به دنبال حمایت از مطبوعات ونشریات است .
وی افزود : بودجه مناسبی را دولت هر ساله به مطبوعات و نشریات اختصاص می دهد و اگر ببینم اسیبی وارد شده است حتما جبران می کنیم .
تعامل دولت و مجلس
خبرنگار روزنامه خبر در ادامه نشست خبری از رئیس جمهور پرسید : بعد از نامه ای که شما به دبیر شورای نگهبان نوشتید و جوابی که آیت الله جنتی به نامه شما داد آیا قوانینی که در آن نامه اشاره شده و شما نیز به آن نکاتی داشتید ابلاغ شده است و آیا ممکن است مجلس و شورای نگهبان، قانونی را تصویب و ابلاغ کنند و اتفاقی که درباره این قانون افتاد دوباره تکرار شود؟ و پیش بینی تان از تعامل دولت و مجلس چیست؟

رئیس جمهور گفت: قانون مهمترین عنصر اجتماعی و حاکمیت قانون مقدمه اجرای عدالت و ساختن کشور است .
رئیس جمهور گفت: دولت نهم و دهم قانونمندترین دولت های تاریخ ایران است و ما حتی قوانینی را که اجرایش بسیار سخت بوده است به خوبی اجرا کرده ایم.
وی اضافه کرد: مثال آن ، قانون بودجه سال 86 است که در یک خط نوشته بودند از ابتدای خرداد باید بنزین سهمیه بندی شود در حالی که سهمیه بندی بنزین صدها پیچیدگی دارد و همه رفتار اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.
رئیس جمهور افزود: ما باید همه این موارد را در قانون می دیدیم و چارچوب ها را در آن تدوین می کردیم و مجلس هم اصرار داشت که دولت باید آن را اجرا کند.
آقای احمدی نژاد اضافه کرد: دولت با آنکه آن قانون را اجرایی نمی دانست با کمترین مشکل اجرا کرد.
وی گفت: دولت با مدیریت خوبی که اعمال کرد با جلب رضایت مردم صرفه جویی بسیار خوبی ایجاد کرد .
آقای احمدی نژاد افزود: بودجه سال 88 با 23 هزار میلیارد کسری آشکار و پنهان تحویل دولت شد که این تورم زایی بسیار بالایی دارد و دولت تقریبا همه اهداف بودجه را محقق کرد و نرخ تورم را نیز کاهش داد.
وی گفت: اما توجه داشته باشید که رئیس جمهور نه تنها به عنوان یک فرد بلکه به عنوان مجری قانون اساسی این حق را دارد که اگر قانونی برخلاف قانون اساسی تصویب شد، تذکر دهد.
رئیس جمهور گفت : تعامل دولت و مجلس دو طرفه است ؛ این تصور که دولت باید امربر مجلس باشد تصور غلطی است ؛ ما دو قوه مستقل هستیم ضمن اینکه مسئولیت اداره کشور که سنگین ترین کار حکومت است به عهده دولت است.
وی اضافه کرد: این قاعده از گذشته وجود داشت و نظر امام و رهبری این بوده است که سایر قوا باید به دولت در اداره کشور کمک کنند.
نظر احمدی نژاد درباره معیشت مردم
خبرنگار روزنامه جوان در ادامه نشست خبری از رئیس جمهور پرسید: اخیراً نگرانی هایی در خصوص وضع معیشت مردم از جانب برخی چهره ها مطرح شده ، آیا واقعا در اقتصاد کشور اتفاقی افتاده است؟

احمدی نژاد در پاسخ با طرح این سوال از خبرنگار که به نظر شما اتفاقی افتاده است ، ادامه داد : شرایط ما شرایطی تثبیت شده است و با رشد بالای اقتصادی حرکت می کنیم.
وی گفت: خوشبختانه همه شاخص های اصلی اقتصادی رو به بهبود است و همه برنامه های دولت نیز اجرا می شود.
رئیس جمهور افزود : مجموعه فعالیت های گسترده آمده در قانون بودجه ، سازماندهی شده است و اجرا می شود.
آقای احمدی نژاد اضافه کرد : طرح بزرگ اصلاحات اقتصادی دولت نیز در حال عملیاتی شدن است.
وی گفت: در این باره برخی قوانین را به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی دادیم و بعضی مانند هدفمند کردن یارانه ها را درحال اجرا هستیم .
رئیس جمهور ادامه داد : مورد خاصی وجود ندارد و باید ببینیم آن افرادی که این سخنان را گفته اند ، در زندگی خودشان چه اتفاق خاصی افتاده است. اگر می گفتند در زندگی خودشان چه اتفاقی افتاده است شاید می توانستیم کمک کنیم که برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.