پنج شنبه , 13 بهمن 1401

اتومبيل بدون سوخت طراحي شد+عکس

اتومبيل بدون سوخت طراحي شد+عکس

جام جم آنلاين: يک شرکت فرانسوي يك اتومبيل شهري کوچک ارزان را که بدون مصرف سوخت حركت مي كند و کاملا زيستي است، طراحي کرده است.


تاکنون اتومبيل هاي زيادي که مجهز به موتورهايي الکتريکي هستند و منبع انرژي آنها برق است، وارد بازار شده اند اما به تازگي شرکت فرانسوي “توسعه بين المللي موتور” که از سالها قبل به طراحي و ساخت نمونه هاي آزمايشي خودروهاي زيستي مشغول است، اتومبيل کوچک بسيار ارزاني را معرفي کرده که بدون نياز به هيچ سوخت کربني و الکتريکي حرکت مي کند.

اين اتومبيل کاملا زيستي که “ايرپاد” نام دارد انرژي خود را از هواي فشرده تامين مي کند. از ماه آينده چند نمونه از اين اتومبيل کاملا پاک در داخل فرودگاه “شيفل” در آمستردام استفاده خواهند شد و جايگزين اتومبيل‌هاي برقي اين فرودگاه مي شوند.

براساس گزارش روزنامه گاردين، “ايرپاد” که به جاي فرمانهاي عادي مجهز به يک دسته فرمان (joystick) است، کمي بزرگتر از دو متر طول دارد. اين اتومبيل که تنها 3 هزار و 500 يورو قيمت دارد مي تواند با سرعت 70 کيلومتر در ساعت حرکت کند.

“ايرپاد” با شارژ هواي فشرده اي که در حدود يک يورو قيمت دارد، مي تواند بيش از 200 کيلومتر را بپيمايد.

اين شرکت فرانسوي اعلام کرده است که تا پايان سال جاري نمونه هاي جديدتر، قويتر و بزرگتري از اين اتومبيل را نيز عرضه مي کند که سرعت آنها به 110 کيلومتر در ساعت مي رسند.

نمونه هاي کوچکتر “ايرپاد” سه چرخ دارد و ظرفيت سرنشين آن حداکثر سه نفر است و نمونه هاي بزرگتر آن چهار چرخ بوده و مي توانند حداکثر 5 سرنشين داشته باشند.

مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.