یکشنبه , 6 آذر 1401

آیا همیشه سردرد دارید؟ بخوانید

آیا همیشه سردرد دارید؟ بخوانید
اكثر مردم می‌دانند كه الكل و سرماخوردگی‌ها می‌توانند موجب بروز سردرد شوند اما آیا می‌دانید چه عوامل دیگری می‌تواند باعث سردرد شود.
پزشكان می‌گویند پنج عامل جالب و تاثیر گذار وجود دارند كه می‌توانند عامل بروز سردردهای جدی و آزار دهنده باشند در حالی كه ممكن است شما هرگز تصور هم نكنید این عوامل باعث سردردتان شده‌اند.
یكی از این عوامل موثر دندان درد است. اگر به هنگام برخاستن از خواب دچار سردردهای صبحگاهی می‌شوید ممكن است علت آن مشكلات دندانی‌ باشد. كسانی كه درخواب دندان قروچه می‌كنند یعنی دندانهای خود را روی هم می‌سایند تقریبا سه برابر بیشتر از دیگران دچار سردرد می‌شوند. در بسیاری از افراد چون دندان قروچه به هنگام خواب رخ می‌دهد، فرد معمولا از آن بی اطلاع است.
اگر دندان قروچه به طور مداوم اتفاق بیافتد حتی می‌تواند موجب بروز درد و كشیدگی در ماهیچه‌های صورت و گردن شود و در نتیجه احتمال سردرد تشدید می‌شد.
سایر نشانه‌ها و علائم دندان قروچه شامل درد آرواره‌ها در هنگام صبح، درد صورت و گردن، از بین رفتن مینای دندان‌ها و حساس و آسیب پذیر شدن دندانها بر اثر آسیب دیدگی ریشه‌های آنها در داخل لثه‌ها هستند.
به گفته متخصصان علوم پزشكی و بهداشت عمومی در انگلیس یكی دیگر از فاكتورهای بروز سردرد خواب زیاد و بی موقع در تعطیلات آخر هفته است. كسانی كه در تمام روزهای هفته كار می‌كنند و به دلیل شغل خود ساعت مشخصی از خواب بیدار می‌شوند، اگر روز تعطیل آخر هفته دیر از خواب بیدار شوند دچار سردرد صبحگاهی می‌شوند.
علت بروز سردرد به این خاطر است كه هورمون استرس كه در خون در حال گردش است وقتی بدن ناگهان در حالت استراحت قرار می‌گیرد، افت شدید پیدا می‌كند. این وضعیت موجب آزاد شدن سریع انتقال دهنده‌های عصبی می‌شود. این انتقال دهنده‌ها، پیام رسانهای شیمیایی مغزی هستند كه باعث می‌شوند عروق خونی به سرعت منقبض شوند و این حالت موجب بروز سردرد می‌شود. بنابراین سعی كنید به جای اینكه منتظر استراحت آخر هفته بمانید به نوعی خود را در بین ساعات كاری روزانه به یك فعالیت ورزشی و یا آرام سازی نیز مشغول نمایید. همچنین خواب خود را محدود كنید به طوری كه بیش از هشت ساعت نخوابید. خواب زیاد قطعا موجب سردرد می‌شود.
عامل سوم سردرد رایانه شما است.
وقتی به شكل نادرست و غیر سالم پشت رایانه می‌نشینید روی عضلات بالای گردن، كمر و شانه‌ها تاثیر نامطلوبی می‌گذارد و این تغییرات موجب بروز سردرد می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود كه از نشستن در ساعات طولانی مدت به شكل خمیده یا با سرخم شده به طرف جلو در پشت میز رایانه پرهیز كنید، بعلاوه نگاه مستقیم به صفحه رایانه به این معنی است كه چشم‌ها باید در یك فاصله كوتاه متمركز شوند و این امر باعث می‌شود ماهیچه‌های چشم ما بیشتر تلاش كنند و كشیدگی عضلات چشمی نیز می‌توانند موجب سردرد شود.
بنابراین در فواصل زمانی مشخص و منظم از پشت رایانه بلند شوید و كمی در اطراف بگردید. صفحه رایانه را نیز طوری تنظیم كنید كه 20 تا 30 اینچ از چشم شما فاصله داشته باشد در سطح نگاه شما قرار بگیرد. رایانه را نیز طوری قرار دهید كه نور مستقیم خورشید یا چراغ روی آن نیافتد. هم چنین اگر مجبور هستید كه پشت رایانه با تلفن حرف بزنید حتما از گوشی‌ هدفون استفاده كنید چون قراردادن گوشی تلفن بین سر و شانه كشیدگی ماهیچه‌ها را تشدید كرده و سردرد را نیز افزایش می‌دهد.
عامل چهارم كه می‌تواند در شما موجب ایجاد سردرد شود، عطرتان است. عطرها به گونه‌ای تولید می‌شوند كه بتوانند مغز را تحریك كنند. عطر وقتی در تماس با هوا قرار می‌گیرد تبخیر می‌شود و مواد شیمیایی فوق در بین سلولهای عصبی فعال در بینی قرار می‌گیرند تا سیگنال‌هایی را به مغز بفرستند. متاسفانه در برخی از افراد این سیگنال‌ها به قدری قوی هستند كه می‌تواند موجب سردرد یا میگرن شوند.
شامپوها، صابون‌ها و برخی از مواد شوینده نیز می‌توانند تاثیر مشابه داشته باشند. یكی از راه‌های مقابله با بوهای آزار دهنده استفاده از دستگاه مناسب تهویه هوا است. راه كار موثر دیگر نیز آغشته كردن پیشانی با یك قطره كوچك روغن نعناع است كه مثل یك داروی مسكن برای كاهش سردرد اثر می‌گذارد.
عامل پنجم در بروز سردردها داروهای مسكن هستند. هر چند این داروها برای تسكین سردرد استفاده می‌شوند اما اگر زیاد استفاده شوند می‌توانند عاملی در ایجاد سردردها باشند. مصرف بی رویه مسكن‌ها مثل ایبوپروفن، آسپرین و كدئین می‌تواند موجب بروز سردردهای دوره‌ای شود. اگر با مصرف زیاد مسكن‌ها دچار سردرد می‌شوید حتما موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید و راه حل مناسب را از وی بجویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.