سه شنبه , 8 آذر 1401

آسيب‌هاي روحي رواني در انتظار نوزادان سزاريني

آسيب‌هاي روحي رواني در انتظار نوزادان سزاريني

جام جم آنلاين: گرايش شديد زنان باردار به سزارين كه روز به روز درحال افزايش است، نوزادان و مادران را در معرض آسيب‌هاي روحي و جسمي مختلف قرار داده است.


به گزارش مهر، در سال‌هاي اخير شاهد گرايش روز افزون زنان باردار به سزارين براي تولد نوزادان هستيم كه دليل اصلي آن ترس از درد است در حالي كه سزارين به عنوان يك روش وضع حمل بايد تنها در موارد نادر روي دهد.

آمار نشان مي‌دهد در بيمارستان‌هاي دولتي ايران 30 درصد و در بيمارستان‌هاي خصوصي بيش از 80 درصد از كل زايمان‌ها به روش سزارين انجام مي‌شود و اين آمار روز به روز در حال افزايش است اين در حالي است كه در ساير كشورهاي دنيا آمار سزارين بين 15 تا 25 درصد است.

يك متخصص زنان و زايمان اظهار كرد: زايمان به شيوه سزارين تنها در شرايط خاصي كه امكان زايمان به روش طبيعي وجود نداشته باشد، بايد انجام شود.

ناهيد افتخاري با اشاره به وضعيت ويژه مادر و جنين براي انجام سزارين به توضيح درباره برخي از اين شرايط پرداخت و افزود: در زماني كه جنين به صورت نامناسبي قرار گرفته و امكان زايمان قريب‌الوقوع هم وجود نداشته باشديا مكونيوم قير نوزاد دفع شود، انجام سزارين يك امر حياتي است.

وي ديابت، فشار خون بالا، مسموميت‌هاي دوران حاملگي، تنگي لگن مادر و جداشدن جفت را از ديگر علل انجام سزارين ذكر كرد.

اين متخصص زنان و زايمان، چسبندگي نامناسب جفت و جفت سرراهي، افزايش احتمال عفونت و آمبولي و تاثير نامطلوب بر شيردهي را از مهم‌ترين عوارض زايمان به روش سزارين برشمرد.

افتخاري با اشاره به اين‌كه برخي اين موضوع را مطرح مي‌كنند كه افرادي كه به روش سزارين به دنيا مي‌آيند از بهره هوشي بالاتري نسبت به ديگران برخوردار هستند، گفت: هيچ سند معتبر و علمي وجود ندارد كه نشان دهد زايمان طبيعي بر هوش نوزادان تاثير مي‌گذارد و يا سبب كم‌هوشي و فشار آمدن به سر نوزاد مي‌شود.

به گفته وي، نبايد فراموش كرد در زايمان طبيعي مزايايي وجود دارد كه مادر و نوزاد هر دو از آن بهره‌مند مي‌شوند به عنوان مثال در زايمان طبيعي، مادر در معرض عمل جراحي و بيهوشي قرار نمي‌گيرد و بعد از زايمان زودتر به زندگي عادي و روزمره برمي‌گردد.

وي همچنين بلافاصله پس از زايمان صداي گريه نوزاد خود را مي‌شنود و مي‌تواند او را در آغوش بگيرد و نوزاد نيز در نخستين لحظه تولد از گرمي آغوش مادر برخوردار مي‌شود و ضمن ايجاد بيشترين ارتباط عاطفي ميان مادر و فرزند، از همان لحظه نخست با شير مادر تغذيه مي‌شود كه اين خود بزرگ‌ترين مزيت است.

افتخاري يادآور شد: از سوي ديگر، مادري كه به طور طبيعي وضع حمل كرده نيازي به مصرف آنتي‌بيوتيك و داروهاي بعد از عمل ندارد، ضمن اين‌كه نوزاد نيز با طي مسير طبيعي كانال زايمان تحت تاثير هورمون‌هاي ايمني‌بخش قرار مي‌گيرد يعني در واقع نوعي واكسيناسيون طبيعي از طريق كانال زايمان توسط بدن خود مادر در مورد نوزاد انجام مي‌شود كه مجموعه اين مسائل موجب مي‌شود تا كودك در بزرگسالي كمتر در خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، ديابت، فشارخون و اختلال‌هاي رواني قرار گيرد در ضمن به لحاظ هوشي و احساس آرامش روحي نيز در مقايسه با بچه‌هايي كه به روش‌هاي غيرطبيعي مثل سزارين به دنيا آمده اند وضعيت مناسب‌تري دارد.

وي درباره نقش پزشكان در افزايش آمار سزارين عنوان كرد: انتخاب شيوه زايمان در يك رابطه دوطرفه پزشك و بيمار قرار دارد و زماني كه بيمار با وجود توصيه پزشك به زايمان طبيعي، اصرار به سزارين دارد، پزشك نمي‌تواند كار ديگري را انجام دهد.

افتخاري از تفاوت دستمزد زايمان طبيعي و سزارين، مشكلات و گرفتاري‌هاي شغلي، تعداد مراجعان و رسيدگي به وضعيت آنان و طولاني بودن زمان زايمان طبيعي به‌عنوان مهم‌ترين علل تمايل بعضي از پزشكان به شيوه سزارين نام‌برد.

روش‌هاي زايمان بدون درد در زايمان طبيعي، راه حلي است كه سازمان‌هاي بين‌المللي و مراكز درماني براي علاقه‌مند كردن مادران به زايمان طبيعي پيشنهاد مي‌‌كنند و متخصصان مي‌‌كوشند روش‌‌هاي تازه‌اي را براي بي‌درد شدن زايمان طبيعي ابداع كنند و زايمان بي‌درد يكي از روش‌هاي مطمئني است كه در كشورهاي اروپايي از آن استفاده مي‌شود.

اين متخصص زنان و زايمان، تزريق مواد بي‌حس‌كننده به داخل كانال نخاع در مرحله فعال زايمان را يكي از روش‌هاي زايمان بدون درد ذكر و اظهار كرد: استفاده از مواد بيهوشي استنشاقي روش ديگر زايمان بدون درد است كه در مواردي كه درد زايمان بسيار شديد مي‌شود مي‌توان از گاز انتونوكسي براي تسكين درد و كاهش هيجان و استرس بيمار با رعايت اصول پزشكي بيهوشي از آن بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.