دوشنبه , 17 بهمن 1401

آرايش براي پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها

آرايش براي پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها

سلامت :خلق يك چهره بي عيب و نكات اوليه زيرسازي آرايش براي پنهان كردن لكه ها و جوش‌ها
در اغلب افراد عيوبي در پوست وجود دارد كه در زير آرايش قرار مي‌گيرد واين كرم پودرها هستند كه نقش اصلي را در يك آرايش درخشان و خوشايند فراهم مي‌آورند.
‌‌ دكتر پريسا شباني
حتما تاكنون تصاوير مدل‌ها و ستاره‌هاي سينما را در مجلات ديده‌ايد و با حسرت به خودتان گفته‌ايد كه اين مدل‌ها براي داشتن چنين چهره عالي و پوستي صاف چه مي‌كنند؟
در حقيقت اين چهره‌هاي بي‌عيبي كه شما مي‌بينيد، نتيجه كار همان كرم پودرها يا پنكيك‌ها هستند. اگر شما در صورت‌تان جوش يا لك داريد، چيز عجيبي نيست . در پوست همه لك و جاي جوش و … وجود دارد. چند نفر را در اطراف خودتان ديده‌ايد كه پوستشان آينه باشد؟
البته با تغذيه صحيح و مراقبت مناسب مي‌توان در دراز مدت به پوستي شاداب دست يافت ولي در اغلب افراد عيوبي در پوست وجود دارد كه در زير آرايش قرار مي‌گيرد واين كرم پودرها هستند كه نقش اصلي را در يك آرايش درخشان و خوشايند فراهم مي‌آورند. آرايشي كه زيبايي‌هاي خاص صورت را حفظ كرده و پوست را صاف و شفاف كند و در عين حال جلوه‌اي طبيعي داشته باشد، به شما كمك خواهد كرد كه صورتي بي‌عيب داشته باشيد.

رنگ پوست از سفيد تا سياه
براي تقسيم‌بندي پوست معيارهاي متعددي وجود دارد كه يكي از آنها، رنگ پوست است. به طور كلي در دنيا شش نوع پوست (از نظر رنگ) وجود دارد؛ نوع يك كه پوست‌هاي خيلي روشن و سفيد، مثل پوست اروپايي‌هاست تا نوع شش‌كه پوست‌هاي خيلي تيره مثل نژاد آفريقايي هاست. هر كدام از اين انواع، خصوصيات و مشخصه هاي خاص خود را دارند. مثلاً در پوست هاي نوع يك، رنگدانه‌هاي پوست بسيار كم تراكم و نسبت به آفتاب حساس هستند، در نتيجه اغلب اين پوست ها داراي كك و مك هستند. هر چه قدر به سمت نوع 6 برويم، رنگ دانه‌ها متراكم تر مي‌شوند و مقاومت آنها در مقابل آفتاب بالاتر مي رود.
پوست مردم كشور ما به طور متوسط در بين نوع سوم و چهارم است، يعني نه خيلي روشن و نه خيلي تيره. اين طيف در مقابل آفتاب از مقاومت بالايي برخوردار نيست و در فصول مختلف سال‌به ويژه تابستان، نياز به مراقبت دارد.

كرم پودر روشن يا تيره
هدف استفاده از كرم پودر يا همان زيرسازي آرايش، اين است كه پوست حالت يكنواخت و آماده براي آرايش پيدا كند. هدف، رنگ بخشيدن به پوست نيست پس نبايد سعي كنيد با كرم پودر پوست‌تان را روشنتر يا تيره تر جلوه دهيد، به همين جهت بهتر است هنگام انتخاب كرم پودر تا آنجا كه ممكن است نزديكترين رنگ به رنگ پوست‌تان را انتخاب كنيد. براي اينكار رنگ كرم پودر را روي استخوان فك خود امتحان كنيد، رنگ درست بايد در مقايسه با رنگ گردن طبيعي جلوه كند.
اگر كرم پودر درست انتخاب شود، خط آرايش بين گردن و صورت به وجود نمي آيد. براي تست رنگ كرم پودر بهتر است سه رنگ نزديك به رنگ پوست‌تان را بر روي خط فك پايين خود بماليد، بعد در نور طبيعي ببينيد كه خط آرايش با كدام رنگ كمتر جلب توجه مي‌كند. اگر رنگ درست را انتخاب كرده باشيد، خطي ديده نمي‌شود.
اكثر خانم‌ها چند درجه زردي در پوستشان دارند، پس كرم پودرهايي كه پس زمينه طلايي دارند از كرم پودرهايي كه پس زمينه صورتي دارند، پوست آنها را طبيعي تر نشان مي‌دهند. اگرفكر مي‌كنيد با استفاده از اين نوع كرم پودرها رنگ پريده مي‌شويد ‌و مي‌خواهيد مقداري سرخي به پوست‌تان بدهيد، به جاي كرم پودر اين كار را با رژ گونه انجام دهيد.
اگر در مورد رنگ پوست‌تان دو دل بوديد، از يك رنگ خنثي استفاده كنيد كه نه زياد زرد باشد و نه زياد صورتي. اگر هنگام كشيدن آن بر روي پوست نامرئي شد، رنگ درست را انتخاب كرده‌ايد. اشتباهي كه اغلب خانم‌ها مي‌كنند اين است كه كرم پودر را يا روي گونه و يا روي پشت دستشان تست مي‌كنند، كه اغلب پوست آنها تيره تر از صورت است در نهايت اين افراد نمي‌توانند رنگ مناسب را انتخاب كنند واستفاده از رنگ اشتباه باعث مي‌شود كه آرايش رنگ واقعي خود را نشان نداده و كمي چرك به نظر برسد.

انتخاب كرم پودر
ابتدا، بايد نوع پوست را در نظر گرفت. براي پوست‌هاي چرب بهتر است از يك كرم پودر بدون چربي يا با منشا آبي استفاده كرد. پوست‌هاي خشك با كرم پودرهاي مايع و كرم پودرهايي كه حالت چرب‌تري دارند، سازگاري بهتري دارند. اگر پوست به محض استفاده از كرم پودر آن را به خود جذب مي كند، بهتر است كه از كرم پودر چربتري استفاده شود.
دو نوع كرم پودر وجود دارد: به صورت مايع و كرم. كرم پودر مايع يك جلاي مات و پوشش كنترل شده بر روي پوست ايجاد مي كند و كاري مي‌كند كه پوست شما زيباتر به نظر برسد و لكه ها و كبودي دور چشم را به خوبي مي پوشاند.
اگر در مجموع پوستي صاف (با لكه ها و آسيب ديدگي بسيار اندك) داريد و فقط مي‌خواهيد ظاهر صاف‌تري داشته باشد، از يك كرم پودر مايع يا كرم استفاده كنيد كه جلاي مات داشته باشد. براي بهتر شدن اثر كرم پودر، هميشه از پنكيك متناسب با همان كرم پودر استفاده كنيد چون حالت ضد آب به آن مي‌دهد. پودر را بايد به صورت دايره شكل روي پوست كشيد تا به طور كامل آن را را پوشش دهد.
حالا زيرسازي آرايش شما حاضر است تا با استفاده از رنگ‌هاي متناسب صورت‌تان را آرايش كنيد.

كم بزنيم يا زياد
وقتي نوبت به كرم پودر زدن مي‌رسد، هميشه بايد به خاطر داشت كه كم آن هم زيادي است. منظورمان اين است كه هر كسي نياز ندارد كه از پيشاني تا زير چانه خود را كرم پودر بزند. يكي از ترفندهاي داشتن يك ظاهر طبيعي اين است كه فقط جاهايي را آرايش كنيم كه پوست تيره يا سرخ دارند مثل روي بيني، كناره هاي بيني، گونه‌ها، اطراف دهان و گوشه چشم ها .كرم پودر را بايد نقطه به نقطه زده و بعد با نوك انگشت يا اسفنج آرايش را به سمت خارج در جهت خط رويش مو پخش كرد.
انگشتان بهترين برس‌ها هستند. غالبا استفاده از انگشتان براي پخش كردن كرم پودر از هر وسيله ديگري بهتر است چون حرارت نوك انگشتان باعث آب شدن تدريجي كرم پودر ‌مي‌شود‌‌و‌ به‌ اين‌ ترتيب راحت مي‌توان آن را روي نقاطي كه مورد نظر است، پخش كرد. به تدريج بايد با انگشت رنگ را در تمام صورت، از جمله پلك‌ها و زير چانه پخش كرد تا چهره دو رنگ نشود.
قبل از زدن كرم پودر بهتر است پوست صورت را مرطوب كرده و اجازه داد تا كرم جذب شود. اين كار باعث مي‌شود كه كرم پودر در سطح پوست بماند.بعد از زدن كرم پودر هم با زدن برس در پنكيك و پخش كردن آن روي پوست به صورت حركات مدور هماهنگي را دركرم پودر ايجاد كنيد. پس از اتمام كار يك دستمال نمناك روي صورت‌تان بكشيد تا اضافه پنكيك را از روي آن بردارد و درخشش لازم به چهره‌تان داده شود.نكته مهم و قابل توجه اين است كه آرايش در زير نور مصنوعي و طبيعي متفاوت جلوه مي كند، به همين خاطر هميشه زير نوري مشابه به نور جايي كه مي‌خواهيد برويد آرايش كنيد.

اول ضد آفتاب يا اول كرم پودر
اغلب كرم پودر ها داراي تركيبات معدني مانند اكسيدروي و تيتانيوم هستند كه منعكس كننده نور خورشيدند. بنابراين به عنوان ضدآفتاب با SPF پايين يعني درحد 8 تا 10 عمل مي كنند ولي بهتر است ابتدا يك لايه ضدآفتاب با SPF مناسب براي شرايط آب و هوايي ماليده شود و بعد از كرم پودر استفاده شود.
اگر قرار باشد در كنار ضدآفتاب از كرم هاي مرطوب كننده، ضد لك و … در طول روز استفاده شود، ضدآفتاب بايد خارجي‌ترين لايه روي پوست باشد. اما در مورد استفاده از مواد آرايشي مثل كرم پودر و …برعكس است يعني ضدآفتاب‌بايد داخلي ترين لايه روي پوست باشد و ساير مواد روي آن قرار گيرند.
ضمناً از آنجايي كه پوست دور پلك ها و چشم ها نازك و حساس تر از بقيه قسمت هاي صورت است، سعي كنيد از استفاده ضدآفتاب در اطراف چشم خودداري كنيد چرا كه مي‌تواند چشم‌ها را تحريك كند و باعث سوزش آنها شود. البته ضد آفتاب هاي مخصوص دور چشم هم داريم.

بالاخره پاك كردن آرايش…
توجه داشته باشيد كه پاك كردن آرايش هم به اندازه خود آرايش كردن اهميت دارد. قبل از خواب، حتما بايدبا استفاده از يك شير پاك كن خوب آرايش و چربي و كثيفي را به خوبي از روي پوست خود پاك كرده و پوست‌تان را با آب ولرم شستشو دهيد
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.